STOPNIE ALARMOWE BRAVO ORAZ BRAVO-CRP OBOWIĄZUJĄ DO 31 MAJA
2025-03-13 15:18:00 Autor: Witold Bzdęga
Przypominamy o realnym i ciągle narastającym zagrożeniu cybernetycznych ataków hararejskich na instytucje realizujące zadania publiczne. 8 marca szpital MSWiA w Krakowie został sparaliżowane przez hakerów. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, na terytorium całego kraju do 31 maja, do godz. 23.59, obowiązują drugie stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP.

Obraz Clker-Free-Vector-Images z Pixabay
Prezes Rady Ministrów na podstawie Ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 92 i 1248), podpisał Zarządzenia nr 134, 135 i 136, wprowadzające:
- drugi stopień alarmowy CRP (2. stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- drugi stopień alarmowy (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- drugi stopień alarmowy BRAVO (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
ALFA-CRP oznacza, że należy wykonać następujące zadania:
- wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej w szczególności wykorzystując zalecenia szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub komórek odpowiedzialnych za system reagowania zgodnie z właściwością oraz:
- monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej,
- sprawdzać dostępność usług elektronicznych,
- dokonywać, w razie potrzeby, zmian w dostępie do systemów;
- poinformować personel instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do stanów odbiegających od normy, w szczególności personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo systemów;
- sprawdzić kanały łączności z innymi, właściwymi dla rodzaju stopnia alarmowego CRP, podmiotami biorącymi udział w reagowaniu kryzysowym, dokonać weryfikacji ustanowionych punktów kontaktowych z zespołami reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego właściwymi dla rodzaju działania organizacji oraz ministrem właściwym do spraw informatyzacji;
- dokonać przeglądu stosownych procedur oraz zadań związanych z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP, w szczególności dokonać weryfikacji posiadanej kopii zapasowej systemów w stosunku do systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej oraz systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz weryfikacji czasu wymaganego na przywrócenie poprawności funkcjonowania systemu;
- sprawdzić aktualny stan bezpieczeństwa systemów i ocenić wpływ zagrożenia na bezpieczeństwo teleinformatyczne na podstawie bieżących informacji i prognoz wydarzeń;
- informować na bieżąco o efektach przeprowadzanych działań zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego właściwe dla rodzaju działania organizacji oraz współdziałające centra zarządzania kryzysowego, a także ministra właściwego do spraw informatyzacji.
BRAVO-CRP oznacza, że należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego stopnia alarmowego CRP oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań, jeżeli wcześniej był wprowadzony stopień ALFA-CRP. Ponadto należy:
- zapewnić dostępność w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
- wprowadzić całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Czy w twojej jednostce realizuje się powyższe zadania?
Źródło:
Strona internetowa Gov.pl
AI ACT- Niniejszy tekst i/lub grafika zostały wygenerowane lub poprawione przy użyciu narzędzi SI.