Zbliżający się czas świątecznych przygotowań, kiedy kupujemy prezenty i załatwiamy różne sprawy online, jest niestety idealnym momentem dla cyberprzestępców, którzy liczą na nasze roztargnienie. Coraz więcej osób korzysta teraz z e-bankowości, zamawia przesyłki przez Internet, a nawet załatwia sprawy urzędowe online, więc ryzyko stania się ofiarą oszustwa w sieci rośnie. W codziennym pośpiechu, dążąc do szybkiego załatwienia spraw, łatwo zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. A wystarczy jedno nieostrożne kliknięcie, by nasze dane osobowe lub oszczędności wpadły w niepowołane ręce.
W tym okresie hakerzy szczególnie chętnie stosują kampanie phishingowe, kierując swoje działania do osób aktywnie korzystających z bankowości internetowej i zakupów online. Często wysyłają SMS-y, które wyglądają jak wiadomości od firm kurierskich, zachęcające do kliknięcia w link i dopłacenia niewielkiej kwoty za doręczenie przesyłki. Link prowadzi jednak do fałszywej strony, na której ofiara nieświadomie udostępnia swoje dane logowania do banku.
Oszuści bez skrupułów podszywają się pod znane marki i sklepy internetowe. Przesyłają e-maile z logo popularnych firm, często łudząco przypominające oficjalne wiadomości. Takie e-maile zwykle zawierają informacje o rzekomych transakcjach, które trzeba opłacić, zanim przesyłka zostanie doręczona, lub załącznik z „fakturą”, który w rzeczywistości zawiera złośliwe oprogramowanie. Jeśli ktoś otworzy taki załącznik lub kliknie w podejrzany link, może stracić dostęp nie tylko do swojej skrzynki e-mail, ale także do kont w mediach społecznościowych czy nawet do bankowości internetowej.
Aby chronić swoją pocztę e-mail i inne konta, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:
Warto też upewnić się, czy nasze dane, takie jak adres e-mail i hasła, nie zostały ujawnione w sieci. Można to sprawdzić na stronie https://haveibeenpwned.com – wpisując swój adres e-mail, dowiemy się, czy nasze dane wyciekły podczas któregoś z ataków na popularne serwisy. Jeśli okaże się, że doszło do naruszenia bezpieczeństwa, natychmiast zmieńmy hasła, korzystając z innych haseł do każdej usługi (e-mail, bank, Facebook itp.), by w razie wycieku danych z jednego serwisu nie ryzykować dostępu do pozostałych kont.
Dla chętnych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat tworzenia silnych haseł oraz bezpieczeństwa podczas zakupów online, polecamy poniższe materiały:
Zachęcamy do zapoznania się z nimi i pogłębienia swojej wiedzy, by tegoroczne Święta upłynęły spokojnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek w sieci!